Ogniwa słoneczne

Ogniwa słoneczne (zwane również jako ogniwa fotowoltaiczne) to elektryczne urządzenia, które zamieniają energię światła bezpośrednio na energię elektryczną przez efekt fotowoltaiczny. Jest to forma fotokomórki, która pod wpływem światła, może generować i obsługiwać prąd elektryczny bez przywiązania do żadnych zewnętrznych źródeł napięcia.

Fotowoltaika to dziedzina technologii i badań dotyczących praktycznego zastosowania ogniw fotowoltaicznych w produkcji energii elektrycznej, choć często jest wykorzystywana w szczególności w odniesieniu do energii elektrycznej pochodzące ze światła słonecznego. Komórki mogą być opisane jako fotowoltaiki nawet gdy źródło światła nie zawsze jest światłem słonecznym. W takich przypadkach komórki są czasem stosowane jako fotodetektor wykrywania światła lub innego promieniowania elektromagnetycznego w zakresie widzialnym. Działanie ogniw fotowoltaicznych wymaga 3 podstawowych cech:

  • Absorpcji światła
  • Rozdzielenia nośników ładunku przeciwnych typów.
  • Oddzielnej ekstrakcji z tych nośników

Natomiast energia słoneczna kolektora zbiera ciepło poprzez pochłanianie światła słonecznego, w celu zarówno bezpośredniego ogrzewania lub pośredniego wytwarzania energii elektrycznej. Ogniwa słoneczne są często połączone elektrycznie i obudowane jako moduł. Ogniwa słoneczne są zazwyczaj połączone seriami w modułach, tworząc dodatkowe napięcie. Sprawność ogniw słonecznych może być podzielona na efektywność odbicia, wydajność termodynamiczną, przewoźnika efektywności ładowani. Ogólna wydajność jest produktem każdej z tych indywidualnych korzyści.